By: admin0 opinie

Chcesz kupić wymarzony leptop, samochód lub pojechać na wakacje? Oszczędzanie pieniędzy jest bardzo trudne. Lista marzeń jest dość długa, a konto nadal puste. Może zrobimy coś złe? Poniżej opowiemy o tym, jak nie warto oszczędzać pieniędzy. Poznamy nieskuteczne metody oszczędzania pieniędzy, z których warto zrezygnować. Sprawdzimy również gdzie odkładać pieniądze najlepiej – w domu czy w banku.

Nie warto oszczedzać ponad nasz stan

Postanowiłeś, że w ciągu bieżącego roku musisz uzbierać na nowe auto. Szybkich obliczyłeś wszystko i wyszło, że co miesiąc należy odkładać ok. 1500 zł. To, że zarabiasz 2000 zł nikogo nie obchodzi. Każdego miesiąca przekazujesz koszty na rachunek oszczędnościowy, by po kilku tygodniach, sięgnąć po własne zapasy i wydać wszystko prawie do zera. Przy takim zachowaniu nowe auto można kupić za 8 lat. Taki sposoby na oszczędzanie pieniędzy to błąd wielu z nas. Na początku miesiąca odkładamy za dużo, a pod koniec zostajemy bez złotówki. Dlatego należy odkładać pieniądze rozsądnie, dopasowując wysokość zaoszczędzonej sumy do swoich dochodów. Warto zaplanować nasz budżet domowy, tak by wystarczyło nam na przeżycie, opłaty, drobne wytarty, małe przyjemności i oszczędzanie pieniędzy. Metoda krótkich kroków jest efektywniejsza niż oszczędzanie ponad stan.

Nie odkładaj tylko tego co zostaje

Postanowiłeś na rachunek oszczędnościowy przekazywać nadwyżkę z każdej pensji. Potem może się okazać, że nie mamy czego odkładać albo że są zbyt wysokie kwoty. Wskutek takiego oszczędzania pieniędzy nasze środki dodatkowe nie będą powiększone w szybkim tempie. Odkładanie pieniędzy z resztek dochodów jest dobrą metodą oszczędzania tylko pod warunkiem, że to nie jedyna metoda. A nawet na odwrotnie – są to bezbolesne sposoby oszczędzania pieniędzy „grosz do grosza”. I może być taki sposób o wiele lepszy niż zbieranie gotówki za pomocą założenia konta lub odkładania gotówki w domu. Więc warto zaplanować wysokość sumy przelewanej na rachunek oszczędnościowy na początku miesiąca (np. ustalić automatycznie) i nie ruszać tę metodę. A jeśli nawet coś zostanie w naszym w portfelu, warto pozostałe koszty zainwestować lub odłożyć.

Oszczędazymy na wszystkim

Zastanawiasz się jak szybko zaoszczędzić pieniądze? Nie przepuszczasz żadnego rabatu lub promocji? Zaprenumerujesz wszystkie gazetki oferujące dyskont? Składasz statystykę własnych wydatków w tabeli Excelu i krzyczysz na rodzinę i znajomych za nadmierne wydatki? Nie warto jeździć po papier toaletowy na drugi koniec miasta, ponieważ tam jest taniej o złotówkę. Przesadzanie w żaden sposób nie jest dobre, a jak mówi się słusznie nadgorliwość to jest gorsza faszyzmu. Oszczędzać oczywiście trzeba, ale rozsądnie i tylko na tym, co jest niezbędne. Odmawianie przyjemność i mnisie ubóstwo w celu odłożenie więcej niż to w ogóle jest możliwe to głupota. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak oszczędzić pieniądze, odkładaj gotówkę tak, by niewinni na tym oszedzieniu nie ucierpieli.

Nie inwestuj we wszystko

Jeśli nie znasz się na inwestowaniu, lepiej w to nie wchodzić. Można skorzystać z pomocy osób kompetentnych, usługi których są płatne. Wtedy zaoszczędzisz czas na edukację. Udane inwestycji mogą przynieść duży zysk. Pamiętaj również o ryzyko. Najlepiej zainwestować w jedną sprawę po sprawdzeniu wszystkich niezbędnych kwestii. Przed podjęciem przesyłane decyzji określa ewentualne zyski i straty albo skonsultuj się z fachowcem.

Oszczędzanie pieniędzy – sposoby

Jest wiele sposobów na skuteczne odkładanie kosztów i nie są to najgorsze z możliwych. O tych metodach już chyba wiesz. Warto dokładnie z nimi zapoznać się i wybrać coś dla siebie. Liczy się tylko chęć i dobre zachowanie. Więc jak skutecznie oszczędzać? Do efektywnych sposobów na oszczędzanie można zaliczyć:

  • założenie konta oszczędnościowego;
  • założenie lokaty;
  • inwestycja;
  • akcji czy obligacji.

Podobne

Klient wnioskował o
2 000 zł w firmie AlfaKredyt