By: admin0 opinie

Jest wiele przypadków, z powodu których nasz wniosek o pożyczkę może być odrzucony. Jedna z takich przyczyn może być negatywna ocena zdolności kredytowej pożyczkobiorcy. Zdolność kredytowa jest najważniejszym czynnikiem podczas analizy złożonego wniosku. Po wypełnieniu formularzu informacyjnego i dokonaniu innych niezbędnych czynności następuje etap analizy wniosku. Chyba każdy pożyczkobiorca zastanawia się co się dzieje podczas oceny złożonego wniosku. Wybrana przez nas firma sprawdza czy udzielenie nam pożyczki nie przekracza naszych możliwości finansowych. Podczas oceny zdolności kredytowej firma uwzględnia następujące szczegóły:

 • obecność niespłaconego zobowiązania;
 • wybrane przez klienta interesujące parametry pożyczki;
 • wysokość miesięcznych dochodów.

Weryfikacja zdolności kredytowej

Podczas wypełnienia wniosku klient zostanie poproszony o podanie wszystkich niezbędnych danych. W tym momencie może pojawić się pokusa podkoloryzowana informacji. Jednak oszustwo zawsze wychodzi na jaw. Firmy pożyczkowe sprawdzają bazy i rejestry dłużników, z których można uzyskać wszystkie niezbędne dane o aktualnych zobowiązaniach pożyczkobiorcy. Ocena dochodów odbywa się poprzez kontakt telefoniczny z pracodawcą klienta. To, że dostałeś odmowną decyzję po raz pierwszy, nie oznacza że zupełnie starciłeś szansę na uzyskania dodatkowe wsparcia finansowego. Po poprawie swojej zdolności kredytowej pożyczkobiorca może ponownie ubiegać się o pożyczkę.

Jak obliczyć zdolność kredytową

Przy obliczaniu kredytowej zdolności klienta ważną rolę odgrywa rodzaj kredytu. Obliczanie raty kredytu użyźniona jest od tego, czy jest to kredyt gotówkowy czy hipoteczny. Zwykłe instytucji finansowe udostępniają na swojej stronie kalkulatory obliczenia własnej zdolności. Oblicz ratę kredytu po wprowadzeniu podstawowych danych:

 • wysokość miesięcznego dochodu;
 • wydatki miesięczne;
 • liczba osób w rodzinie;
 • suma rat kredytowych.

Obliczanie zdolności kredytowej za pomocą wygodnego kalkulatora odbywa się w kilku minut. Kalkulator działa na podstawie dobrze skonstruowanego algorytmu, który został oparty na model ewentualnego ryzyka. Zdolność kredytowa kredyt hipoteczny na zakup mieszkania oblicza się bardziej skomplikowanie niż w przypadku kredytu gotówkowego. Podczas obliczania raty kredytu hipotecznego należy przeanalizować:

 • czy mamy oszczędności;
 • ile zarabia nasza rodzina;
 • koszty utrzymania;
 • kwotę kredytu hipotecznego;
 • okres spłaty zobowiązania.
 • czy kwota, którą obliczyłeś pokrywa rata kredytu hipotecznego.

Podstawy do odmówienia pożyczki

Najczęstszą przyczyną do odrzucenia wniosku o pożyczkę jest brak zdolności kredytowej. Często się zdarza, że pożyczkobiorca potrzebuje kwoty pożyczki, która przekracza wysokość jego dochodu miesięcznego. Oprócz tego powodem do odmówienia chwilówki może stać negatywny wpis w bazach dłużników. Podczas wypełnienia wniosku podawaj tylko prawdziwe dane. Nie unikaj kontaktu z pożyczkobiorcą. Jeśli składasz wniosek o pożyczkę jednocześnie w kilku firmach, informacja ta będzie widoczna w odpowiednich bazach. To obniża scoring wnioskodawcy i może również spowodować podjęcie negatywnej decyzji.

Jak podnieść zdolność kredytową

Jeśli zastanawiasz się jak sprawdzić zdolność kredytową sięgnij do elastycznego kalkulatora lub skorzystać z pomocy doradcy finansowego. Przelicznik kredytu pozwoli ocenić nasze szanse na uzyskanie pożyczki. Jeśli już otrzymałeś wynik obliczenia i on Ci nie pasuje, poniżej przedstawiamy sposoby na podniesienie zdolności kredytowej:

 1. Porządek z innymi zobowiązaniami – dokonać spłaty tych kredytów, które zbliżają się już do końca.
 2. Zadbaj o udokumentowanie zarobków – zbieraj rachunki za wykonaną pracę i inne dokumenty.
 3. Twórz pozytywną kredytową historię – brak historii nie jest dobrze. Można uzyskać pożyczkę darmową i spłacić ją w terminie.
 4. Ubezpiecz swoje zobowiązanie – tu chodzi o poręczyciela lub żyranta.
 5. Monitoruj informacje w bazach dłużników – zakładając konto w bazie dłużników, pożyczkobiorca może samodzielnie śledzić jakie dane znajdują się w konkretnej bazie.

Podobne

Klient wnioskował o
2 000 zł w firmie AlfaKredyt