Czym jest Związek Banków Polskich i jakie informacje przechowywane? Te i inne pytania postaramy się wyjaśnić w poniższym artykule. Klienci instytucji finansowych zwykle są sprawdzane w rejestrach dłużników takich jak na przykład BIK lub KRD. Lecz do dyspozycji banków i firm pożyczkowych jest więcej rejestrów. Wspomniane instytucji mogą również korzystać z ZBK. W umowach banków i instytucji pożyczkowych czasami często znajduje się punkt o kontroli w tym rejestrze. Przed zaciągnięciem chwilówki należy zapoznać się z działalnością tej firmy.
ZBK złącza banki krajowe na dobrowolnych zasadach. Celem wspomnianej instytucji jest reprezentacja banków w branży zewnętrznej, edukacja w zakresie finansowym oraz wymiana informacją. Za pomocą specjalnego systemu różne banki sprawdzają jak pożyczkobiorca radził z zobowiązaniami, minimalizując ryzyko pożyczania pieniędzy. Bankowy rejestr klientów nierzetelnych ma za zadanie przechowywanie, gromadzenie oraz udostępnianie wszelkich danych o kłopotach ze spłatą długów. W tym celu został stworzony Bankowy Rejestr Dłużników. Związek Bankowy w Polsce raport można pobrać bez zbędnych komplikacji i uzyskać wszelkie dane. Informacja o niesplaconym kredycie przechowywana jest przez ok. dziesięć lat, w przypadku spłaty pożyczki – przez dwa lata. Bankowy rejestr klientów niesolidnych może przechowywać dane klientów przez pięć lat.
Dane klienta mogą zostać przekazane do ZBK po spełnieniu poniższych warunków:
O możliwości przekazania danych o zadłużeniu do ZBK serwisy pożyczkowe informują swoich klientów zawczasu. Po otrzymaniu takiego zawiadomienia klient ma miesiąc na spłatę zadłużenia. W razie braku spłaty pożyczki w tym okresie dane zostają przekazywane do BRD a odtąd trafiają do ZBK. Nie tylko instytucji bankowe współpracują z ZBK. Do bazy ZBK mają podgląd również serwisy pożyczkowe. To znaczy, że mogą one w dowolnym momencie sprawdzić jak pożyczkobiorca radzi ze spłatą długów. Negatywny wpis w ZBK obniża zdolność kredytową klienta i zmniejsza szanse na uzyskanie dodatkowego wsparcia finansowego.
Kredytowa zdolność wnioskodawcy to najważniejszy czynnik, który ma duży wpływ na wynik decyzji. Lecz pożyczkobiorca nie zawsze musi czekać, aż firma pożyczkowa sprawdzi go w ZBK. Klient może samodzielnie pobrać raport. Związek polskich banków wniosek wystarczy złożyć i uzyskasz potrzebne dane. W taki sposób pożyczkobiorca może ocenić swoje szanse na otrzymanie pożyczki jeszcze przed złożeniem wniosku. Raport ZBK nie jest udostępniany telefonicznie lub droga mailową. W celu otrzymania raportu należy wysłać odpowiedni wniosek i wskazać w jakiej formie chcemy odebrać raport. Raz na pół roku można pobrać raport za darmo. Za każdy kolejny raport musisz zapłacić ok. 10 zł – jeśli odbierasz raport osobiście, lub ok.18 zł – w razie wysłania raportu przesyłką poleconą. Raport w innych bazach można również ściągnąć po założeniu konta.
Po wygaśnięciu pożyczki dane pożyczkobiorcy przechowywane są przez pięć lat. W żadnym przypadku takie dane nie można usunąć wcześniej. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dane klienta zostały przekazane do baz wskutek pomyłki. Więc pożyczkobiorca może złożyć wniosek o usunięcie takich danych do instytucji, która te dane tam umieściła. Są również przypadki, gdy bank może samodzielnie usunąć dane z bazy przez upłynięciem tego terminu.